Loading...

همراهان گرامي سلام،
خوشبختانه مفتخریم در 1397 در خدمت شما عزیزان باشیم با پیازهای بسیار با کیفیت و درشت لاله هلندي


پیازهاي لاله وارداتي از هلند و منتخبي از بهترين واريته و رنگ مي باشند.
همچنين پيازها همانند سالهای قبل گلهای خوبی برای مشتریان تولید خواهند کرد...

نام: گل لاله
نام لاتین: TULIP PULCHELLA
نام علمی: TULIP PULCHELLA
خانواده: سوسنیان
بومی منطقه: بومی منطقه ایران و ترکیه می باشد.

نحو ه ی انتخاب پیاز مناسب: سفت باشد پوک نباشد قارچ نداشته باشد...
الف -پیازهای تازه خریداری شده را حتما از نظر پوسیدگی سفید و بوی ناجور چک کنید. پیازهای آلوده قسمت تحتانی نرم شده زیر پوششهای بیرونی دارند و ممکن است بسیار سبک شده‌باشند. اگر ۱۰٪ از پیازها آلوده شده باشند همه بسته پیازها را نابود کنید.
ب-در انتخاب پیاز لاله در ابتدا باید به ظاهر پیاز توجه کرد . ظاهر پیاز باید کاملا سالم و فاقد هرگونه له شدگی باشد . بهتر است پیاز لاله شامل فلس آخری که به رنگ قهوه ای است باشد در صورت نبود فلس قهوه ای رنگ (پوشینه ) هم مشکلی وجود ندارد .

در صورتی که بیماری های قارچی یا خوردگی فلس ها به نطفه اصلی گیاه که توسط فلس ها احاطه شده اند نرسیده باشد آن پیاز را می توان کشت کرد ولی بهتر است جهت نرسیدن این بیماریها به نطفه اصلی گیاه پیاز ها را در محلول قارچ کش ضد عفونی کرد .

روش کاشت خانگی در گلدان
برای کاشت پیاز لاله در داخل گلدان اندازه محیط پیاز باید بالای ۱۱ سانتیمتر باشد .
 هرچقدر سایز گلدان بزرگتر انتخاب شود تعداد بیشتری پیاز لاله می توان در آن کشت کرد .  به طور کلی پیاز لاله در اکثر خاک ها و با بافت های مختلف قابل کشت و گلدهی می باشد اما بهترین خاک برای کاشت لاله شامل خاکی با PH خنثی و دارای بافت سبک شامل خاک باغچه ۶۰٪ +ماسه بادی ۲۵٪+ برگ پوسیده ۱۵٪ می باشد . حال با تهیه خاک مناسب کشت را شروع می کنیم . لازم به ذکر است عمل کاشت پیاز لاله را از آبان ماه تا اواسط دی ماه می توان انجام داد .
۳۰٪ گلدان را با خاک پر کرده سپس پیاز لاله را به شکلی که طبق به سمت پائین و نوک پیاز به سمت بالا باشد در داخل گلدان قرار می دهیم و روی آن را با خاک می پوشانیم به طوری که خاک تا لبه گلدان را بپوشاند . در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که پیاز لاله جهت عمل گلدهی به یک دوره سرمایی حداقل ۸ هفته ای در دمای ۲ تا ۴ درجه سانتی گراد نیاز دارد .
پس از کاشت گیاه در گلدان جهت انجام دورره سرمایی می توان گلدان کشت شده را در محیط طبیعی بیرون قرار داد به این صورت که جهت کم نشدن دما به صفر درجه و زیر آن بر روی گلدان حدود ۵ تا ۷ سانت ماسه میریزیم . این عمل سبب می شود که در صورت سرد شدن دمای هوا تا زیر صفر پیاز داخل گلدان از یخ زدگی در امان باشد . حال شروع به آبیاری می کنیم . یکبار آبیاری برای پیاز کشت شده در گلدان کافی است و پس از آن نزولات جوی به صورت طبیعی گلدان را آبیاری می کنند . هر چند در طی دوره سرمایی نیازی به آبیاری وجود ندارد .

پس از اتمام دوره سرمایی و با آغاز اسفند ماه جوانه گیاه شروع به حرکت می کند و در این زمان ماسه روی گلدان را بر داشته و گیاه را به دمای گرم که باید به صورت تدریجی از ۷ تا ۲۰ درجه تغییر یابد انتقال داد . به طور کلی این شرایط دمایی در محیط طبیعی ایجاد می گردد اما برای کنترل بهتر زمان گلدهی مخصوصا برای ایام نوروز این شرایط در محیط خانه بهتر است به طوری که ابتدا باید گلدان را در نزدیک پنجره ها و سپس به قسمتهای گرمتر خانه منتقل کرد .
از زمان آغاز جوانه زدن باید هفته ای دوبار گیاه را آبیاری کرد . برای کنترل زمان گلدهی می توان دما را کم و زیاد و یا در یک دمای ثابت به مدت بیشتری نگهداشت

نگهداری پیاز برای سال بعد

پس از اتمام گلدهی و زمانی که برگها به رنگ زرد تغییر رنگ دادند دیگر دست از آبیاری گیاه بردارید و یک ماه بعد پیاز را از گلدان خارج و مشاهده خواهید کرد که پیاز مادر از بین رفته و بجای آن چند پیازچه کوچک ایجاد شده است . پیازچه های کوچک برای گلدهی باید بالای ۱۱ سانت باشند در غیر اینصورت در گلدان و برای سال بعد گلی نخواهید داشت . در این صورت برای عمل گلدهی مجدد باید یکسال صبور باشید و پیازچه های کوچک را در گلدان یا باغچه کشت نمائید . تا پس از یکسال استراحت به سایز مورد نظر جهت گلدهی برسند .
لازم به ذکر است پس از خالی کردن خاک گلدان ابتدا پیازچه های کوچک را شسته سپس در محیطی باز و فاقد رطوبت و به دور از نور مستقیم خورشید و با دمای طبیعی خشک کرده سپس تا آبان ماه که زمان کشت مجدد است در محیطی فاقد رطوبت و نور نگهداری کنید .

کاشت در باغچه

در مناطق معتدله ایران کاشت لاله در باغچه ساده‌ترین روش پرورش آن است. مثلا در تهران یا کرج یا اصفهان یا اردبیل یا تبریز، پیازها در نیمه دوم سال، در باغچه در عمق 10 تا 12 سانتی‌متر کاشته می شوند و به طور خودکار بسته به دمای محیط در اوایل بهار تا اردیبهشت گلدهی میکنند. در تابستان گیاهان برگهاشان زرد میشود و به استراحت تابستانه میروند و به تکثیر خودشان میپردازند. در پاییز دوم مجددا فعالیتشان آغاز میشود و بهار دوم به گلدهی مجدد میروند و تعداد پیازها روز به روز بیشتر میشود.
روش کاشت و پیش‌رس کردن برای نوروز:
بسته به رقم و نوع لاله، مدت زمان خاصی لازم است تا پیاز در محیط مناسب کاشته شود و در دمای پایین نگهداری شود تا بتواند ریشه‌دوانی بکند و آماده رشد و گلدهی بشود. به این زمان به اصطلاح دوره نیاز سرمایی گفته میشود. نیاز سرمایی در دماهای پایین (2 تا 7 درجه مثبت سانتیگراد) و در حضور رطوبت و در محیط کشت (خاک) مناسب سپری میشود.
• اگر می خواهید قبل از عید گل لاله شما خوب درآمده باشد  بعد از اینکه پیاز شما در هوای آزاد جوانه زد و ساقه های آن بزرگ شدند و نزدیک گل دادن رسید حدود بیست روز مانده به عید گلدان خود را به محلی گرمتر انتقال بدهید

فاصله مناسب بین دو پیاز در باغچه: 10سانتی‌متر – در یک گلدان 12 (دهانه گلدان 12 سانتیمتر) یک پیاز میکاریم.

نظرات
    ارسال نظر
    برگشت به بالا