Loading...
پیاز گل سنبل هلندی (بنفش کمرنگ )1 عددminos

پیاز گل سنبل هلندی (بنفش کمرنگ )1 عددminos

محتوی 1 عدد

از 1 رای
کد محصول : 359746
دسته بندی : پیاز گل

همراهان گرامي سلام،
خوشبختانه مفتخریم در آذر ماه سال 1396 در خدمت شما عزیزان باشیم با پیازهای بسیار با کیفیت و درشت لاله هلندي


پیازهايسنبل وارداتي از هلند و منتخبي از بهترين واريته و رنگ مي باشند.
همچنين پيازها همانند سالهای قبل گلهای خوبی برای مشتریان تولید خواهند کرد...

م: سنبل
نام لاتین: COMMON HYACINTH
نام علمی: HYACINTHUS ORIENTALIS
خانواده: ASPARAGACEAE مارچوبه

نکته :در صورتی که بیماری های قارچی یا خوردگی فلس ها به نطفه اصلی گیاه که توسط فلس ها احاطه شده اند نرسیده باشد آن پیاز را می توان کشت کرد ولی بهتر است جهت نرسیدن این بیماریها به نطفه اصلی گیاه پیاز ها را در محلول قارچ کش ضد عفونی کرد .

روش کاشت پیاز سنبل در گلدان

پس از خرید پیاز گل ، یک گلدان با دهانه ۱۲-۱۰ سانت و ارتفاع ۳۰ سانتیمتر با سوراخ های مناسب انتخاب کنید. دقت کنید گلدان زهکشی مناسبی داشته باشد.

گلدان را با خاک سبک و زهکشی مناسب مخلوطی از خاک برگ پوسیده و ماسه(قسمت بیشتر خاک مورد نیاز این گل باید ماسه باشد. حدود ۷۰% ماسه و مابقی خاک برگ ،کوکوپیت و یا پیت ماس)

در صورتیکه پیاز دوره سرما را طی نکرده باشد ، پیاز را طوری در گلدان می کاریم تا نوک پیاز در سطح گلدان باشد و اطراف آن را با خاک سبک میپوشانیم.

گلدان را یکبار آبیاری می نماییم و سپس گلدان را در مکانی سرد و تاریک همانند انبار و گاراژ (زیر ۹ درجه سانتیگراد) به مدت ۱۰ هفته نگهداری می کنیم . برای در امان ماندن از نور می توان روی گلدان ها را با مالچ پوشاند تا در برابر تغییرات روشنایی و سرما مقاومت داشته باشد . سپس گلدان را آبیاری می نماییم و در دفعات بعد با خشک شدن سطح خاک اقدام به آبیاری بصورت کم ( غرقاب کردن گلدان اشتباه است و باعث پوسیدگی پیاز گل می شود) تا حدی که خاک مرطوب شود آبیاری می کنیم .

هنگامی که گیاه شروع به سبز شدن کردند و ارتفاع آنها به ۳ الی ۵ سانتیمتر رسید می توان آنها را به فضای داخل خانه در فضای روشن و بدور از تابش مستقیم و در دمایی حدود ۱۵ درجه می توان نگهداری کرد. زمانی که ارتفاع ساقه گل به ۱۰ سانتیمتر رسید می توان گیاه را در معرض تابش نور خورشید قرار داد . گیاه معمولا بعد از ۳ هفته شروع به گلدهی می کند .در این مدت آبیاری منظم باید صورت گیرد. دقت شود آب در پای گلدان ریخته شود و از پاشیدن آب بر روی برگها خود داری شود که این امر موجب پوسیدگی گلها می شود.

برای تنظیم دوره گلدهی می توان شرایط دمایی را تغییر داد تا گیاه دیرتر و یا زودتر به گل بنشیند . البته این امر پس از سبز شدن و سپری شدن دوره سرمادهی گیاه صورت می گیرد.

اگر میخواهید برای ایام عید نوروز پیازی سنبل گل بدهد ، اواخر بهمن گلدان را به مکان گرمتر ببرید. با افزایش دما گلدهی زودتر انجام میشود.

طرز کاشت در فضای باز

کاشت پیاز گل سنبل همانند سایر پیازها در اواخر پاییز صورت می گیرد و نیاز به طی کردن دوره سرمایی دارد .برای کاشت پیاز گل در محیط باز ، مکانی را انتخاب کنید که در دوره نیاز گرمایی روزانه حدود ۵ ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت نماید . گل سنبل در سایه نیز امکان رشد دارد ، ولی از کیفیت شکوفه های آن کاسته می شود.

برای کاشت باید خاک باغچه را تا عمق ۳۰ الی ۳۵ سانتیمتری گود برداری کرد ، و سپس به عمق ۱۰ سانتیمتر ته گودال را با خاک برگ و یا پیت ماس و یا کمپوست برای زهکشی بهتر خاک پر نمود. پیاز را در عمق ۱۵ الی ۲۵ سانتیمتری زمینبکارید.

برای رشد بهتر پیازها و استفاده از آن در سال بعد بهتر است پیاز ها از یکدیگر فاصله ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتری داشته باشند.

بعد از کاشت پیاز ها را یک نوبت آبیاری کنید و برای آبیاری های بعدی ، معمولا بارش های پاییزی و زمستانی ، رطوبت کافی را در اختیار گیاه قرار می دهد. در صورت وقفه طولانی در بین بارش ها می توانید از آیباری دستی بهره بگیرید . توجه داشته باشید در هنگام کاشت پیاز سنبل به خاطر اسیدی بودن پوسته آن دستکش بپوشید تا دستان شما آسیبی نبینند .

زمان گلدهی پیاز گل در فضای باز نسبت به کاشت در گلدان کمی دیر تر است. با گرم شدن هوا سنبل به گل مینشیند.

روش پیش رس کردن پیاز

در طي سرمادهي به منظور پيش رس شدن گياه بهتر است كه پيازها در بين پيت موس و يا مواد مشابه كه تا حدودی مرطوب هستند نگهداری شود.پس از آن، گلدان را به گلخانه برده و دمای گلخانه را در حدود 10 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. اگر دمای اتاق نیز حدود 10 درجه سانتی گراد باشد و رطوبت گلدان تأمین شود می توان آن را در اتاق نگهداری کرد.پس از چند روز باید گلدان را نزدیک پنجره برد تا نور بیشتری به آن برسد. در عرض چند هفته شکوفه ها شروع به باز شدن می کنند.در این زمان است که باید گلدان را در محیط روشن، دور از نور مستقیم خورشید و حرارت بخاری و شوفاژ قرار داد و دمای مناسب یعنی 16 تا 21 درجه سانتی گراد را برای آن فراهم کرد. گلدان را هر چند روز یک مرتبه باید چرخانید تا نور به همه قسمت های گلدان برسد

طرز نگهداری پیاز سنبل برای سال اینده:
بعد از زرد شدن برگها می‌توان با احتیاط پیازها را از بستر کاشت خارج کرد . زرد شدن و خشک شدن طبیعی برگها مهم است و نباید در بیرون آوردن پیازها عجله کرد زیرا موجب ضعیف شدن پیاز مادری و پیازهای دختری خواهد شد. 5-3 روز پیازها را در مکانی به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید تا رطوبت اضافه خود را از دست بدهند. از این مرحله به بعد برخی از پرورش دهندگان پیاز سنبل را در گلدان می‌کارند تا مرحله انبارداری و رشد آینده خود را در همین گلدانها سپری کند. برخی نیز پیازها را بین موادی سبک همانند پیت موس نگه می‌دارند و بعد از دوران انبارداری و برطرف شدن نیاز سرمایی آنان را به گلدان منتقل می‌کنند. از هر روش که استفاده می‌شود در طی مدت انبارداری مکانی تاریک و خنک مورد نیاز است . تاریک بودن به توسعه ریشه های جدید و جوان پیاز کمک می‌کند

نظرات
    ارسال نظر
    برگشت به بالا