Loading...

بذر گل ناز آفتابی مخلوط سفید و قرمز

گیاهشناسی :

 گل ناز آفتابی یک گیاه گلدار در خانواده Portulacacea ، بومی آرژانتین ، جنوب برزیل و اروگوئه است. همچنین در جنوب آسیا دیده می شود و به طور گسترده ای در بسیاری از مناطق بالکان گسترش یافته است. در بنگلادش نیز موجود است و با نام "زمان Fuul" ، به معنی "گل زمان" ، به این دلیل که گل تا به یک زمان خاص به شکوفه میرسد نام گذاری شده است.این گیاه در ابتدا کوچک است ، اما با رشد سریع سالانه به 30 سانتی متر بلندی میرسد، هر چند که معمولا کمتر از این است. با این حال اگر به درستی کشت شود به راحتی می تواند به این ارتفاع برسد. برگ های آن ضخیم و گوشتی ، تا 2.5 سانتی متر ، مرتب و متناوب در خوشه های کوچک است. گل ها با قطر 2.5 تا 3 سانتی متر با پنج گلبرگ به رنگهای متغیر قرمز ، نارنجی ، صورتی ، سفید و زرد است.

 

نام بذر گل ناز آفتابی
نام انگلیسی Portulaca  grandiflora
فرم  پر پر
رنگ مخلوط سفید و قرمز
ارتفاع  کوتاه
تعداد بذر در هر گرم -
کاشت مستقیم -
زمان خزانه کاری اواخر زمستان
زمان نشاء کاری اواسط بهار
فواصل کاشت 20*20 سانتی متر

 

نحوه آبیاری:

گل ناز به خشکی مقاوم است و بهتر است زمانی که سطح خاک تا حدودی رطوبت خود را از دست داده است اقدام به آبیاری گیاه شود. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدن ریشه ها و ساقه هایی میشود که در نزدیکی سطح خاک قرار دارند.البته خشکی کشیدن گیاه نیز منجر به کاهش گلدهی و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد. همچنین اصولا گیاهانی که در خاک با رطوبت مناسب رشد می کنند گلهایشان تعداد ساعات بیشتری شکوفا می ماند. هر مقدار که خاک خشک تر باشد ، تعداد ساعات کمتری از روز گلها باز باقی می مانند. همچنین سعی کنید که گلهای این گیاه در طی آبیاری خیس نشوند زیرا این مسئله موجب خراب شدن گلها می شود.

نور:

این گیاه به نور کامل آفتاب و به بیان دیگر حداقل روزانه 8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب را نیاز دارد.کمبود نور منجر به عدم باز شدن گلها می شود. حتی در روزهای ابری میزان شکوفایی گلهای این گیاه کاهش می یابد.

دما:

این گیاه به هیچ عنوان سردی هوا را دوست ندارد. حتی اگر در زمان تکثیر این گیاه، گیاهچه های جوان سرما ببینند ، گیاهانی ضعیف که در آینده گلهای کمی تولید میکنند، بوجود می آید. محیط گرم به رشد گیاه کمک می کند.

خاک:

گل ناز نسبت به خاک چندان سختگیر نیست و در خاکهای فقیر از نظر مواد غذایی نیز به خوبی رشد می کند. اما خاک باید از زهکش خوبی برخوردار باشد تا آب اضافی حاصل از آبیاری را در خود نگه ندارد. هر مقدار که خاک سنگینتر باشد و آب را به سختی از خود عبور دهد، گلدهی این گیاه نیز کمتر خواهد شد. می توان در مخلوط خاکی این گیاه از خاک معمولی+ خاک برگ و یا خاک معمولی+کود بسیار پوسیده دامی استفاده کرد. خاک برگ و کود دامی نقش مهمی در سبک کردن بافت خاک محل کاشت گیاه دارند. در مورد کود دهی نیز می توان یک یا دو بار در طی فصل رشد مثلا یکی اواخر بهار و دیگری اواسط تابستان با کودهای محلول که فرمول کاملی دارند(میزان نیتروژن-فسفر-پتاسیم آنان برابر است همانند 10-10-10 و یا 20-20-20 )  گیاه را کوددهی کرد.

تکثیر:

کاشت بذر این گیاه آسانترین راه تکثیر آن است. در طی فصل رشد و بعد از گلدهی و شکل گیری بذرها، بذرهای گیاه که سیاه رنگ و بسیار ریز هستند در پای گیاه می ریزند و در سال بعد با گرم شدن و مناسب شدن شرایط دمایی ، خود به خود جوانه می زنند . زمان کاشت بذرها به شکل مستقیم در بستر کاشت،  اواسط و اواخر بهار است و زمانی که دمای خاک در حدود 23 الی 29 درجه است، بذرها  جوانهزنی مناسبی دارند. همچنین  به دلیل ریز بودن بیش از اندازه بذرها و برای اینکه کاشت آنها با یکنواختی و سهولت بیشتری انجام گیرد می توان بذرها را با شن نرم مخلوط کرد و سپس آنان را در سط بستر کاشت پخش کرد. در این صورت دیگر نیازی نیست که روی بذرها را با لایه ای از خاک بپوشانید. آبیاری را میتوانید به شکل غبارپاشی با  آب انجام دهید تا بذرها جابجا نشوند. بعد از جوانه زنی بذرها و در آوردن 2 برگ می توان آبیاری را به شکل عادی انجام داد. جوانه زنی بذرها 14 روز طول می کشد و فاصله زمانی کاشت بذرها تا گلدهی گیاه حدود 2 ماه است. کاشت قلمه این گیاه راه دیگر تکثیر آن است. قلمه را از ساقه های گوشتی گیاه تهیه می کنند و آنان را در خاکی که سبک است می کارند. حدود 2-1 هفته ریشه زایی قلمهها طول می کشد. گیاهان جدید را میتوان به فاصله 30-25 سانتیمتری در بستر اصلی کاشت کرد.

نظرات
    ارسال نظر
    برگشت به بالا