Loading...

پرورش گلهای زینتی در آب

|
پرورش گلهای زینتی در آب

اگر قصد دارید گیاهی را در آب پرورش دهید ، آن را از داخل خاک خارج کرده ،سپس به منظور جلوگیری از انتقال احتمالی باکتری و قارچ موجود در خاک بهتر است آن را بشویید.
در مورد پرورش گیاه در آب بایستی مقدار زیادی صبر و حوصله به خرج داد و به گیاه فرصت داده شود که به محیط جدید عادت کرده و پس از مدتی حد اقل یک ماه شروع به دادن ریشه و سپس جوانه و برگ های جدید بنماید .

ممکن است این سئوال پیش بیآید که چطور گیاهان می توانند در آب رشد کنند ، درحالی که همیشه متخصصین و اهل فن ، ما را از زیاد آب دادن گیاه برحذر داشته اند.البته این سئوال پیش خواهد آمد که چطور گیاهی به علت زیاد آب دادن از بین میرود و اکنون گفته می شود که گیاهان میتوانند در آب پرورش یابند ؟ !


دلیل این گفته متناقض نقش اکسیژن است. زیرا هوای موجود در خلل و فرج خاک در اطراف ریشه است که محیط را برای رشد باکتری های موجود در خاک فراهم می کند و در صورت عدم وجود اکسیژن در اثر آب زیادی ایجاد خفگی در گیاه می شود . زمانی که اکسیژن در خاک وجود داشته باشد برای گیاه محیط مساعدی وجود دارد . در صورتی که در کشت آبی اکسیژن در اطراف ریشه ها به حد وفور وجود داشته و محیط برای رشد باکتریها مساعد نیست .

وقتی یک گیاه در آب خالص رشد نمی کند ، به این معنی است که کلیه مواد غذائی مورد نیاز به علت محروم شدن از خاک در دسترس گیاه قرار نمی گیرد . بنابراین در کشت آبی بایستی محلولهای غذائی به آن اضافه شود .

متخصصین بر این عقیده اند که اگر ظرف کشت آبی از شیشه رنگی باشد بهتر است. ولی در ظروف شیشه ای بی رنگ نیز میتوان به نتیجه رسید .منتها برای اینکه قارچ در مقابل روشنایی تولید نشود دور شیشه را با کاغذ تیره رنگی میپوشانند.ظرف و یا شیشه را بهتر است قبل از استفاده کاملا شسته و ماهی یکبار آب شیشه را تعویض و شیشه و خود گیاه را تمیز نمایند. داخل ظرف را می توانید با سنگ ریزه پر کنید به شرط اینکه قبلا آنها را شسته باشید .

با توجه به اینکه قسمتی از آب موجود ظرف کشت ، تبخیر میشود هربار بهتر است مقداری آب ولرم به آن اضافه نمایید. اگر کلر آب زیاد است بهتر است آب را یک شبانه روز به کناری بگذارید تا کلر آن خارج شود .
سطح آب در ظرف کشت باید متناسب با نوع گیاه و گنجایش ظرف باشد ، به طوری که جذب هوا ، به سهولت انجام پذیرد .برای این که گیاهان بتوانند در آب رشد نمایند باید آب ظرف کشت هرچند روز تعویض گردد زیرا تا زمانیکه آب تازه باشد امکان رشد جلبک ها و باکتری ها وجود نداشته و گیاه بخوبی رشد میکند. برای جلوگیری از فساد سریع آب از زغال نیز می توان استفاده کرد ، برای اینکه زغال در آب شناور نباشد قبل از استفاده چند روز آنرا در آب میگذارند تا خیس بخورد این عمل از یک طرف باعث تمیز شدن گرد و خاک زغال شده و از طرف دیگر از کثیف کردن آب جلوگیری میکند .
گیاهی که در آب پرورش می یابد مثل کشت گیاهان در خاک به نور احتیاج دارد . از این جهت بسته به نوع گیاه ، باید مکان مناسب آنرا در داخل آپارتمان بدقت انتخاب نمایند .


گیاهانی که در کشت آبی به خوبی پروش یافته اند عبارتند از :
1- برگ بیدی
2- بنفشه آفریقایی
3- بگونیا رِکس
4- حسن یوسف
5- دراسنای برگ قرمز
6- پنجه کلاغی
7- آویز
8- پتو س
9- برگ انجیری
10- پیله آ
11- عشقه
12-آنتوریوم

0
نظرات
    ارسال نظر
    برگشت به بالا